Anglie – zajímavá místa

Londýn

Je hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Leží na jihovýchodě země při ústí řeky Temže a rozkládá se téměř 50km od obou břehů řeky.

Londýn patří k nejvíce navštěvovaným městům na světě. Turistické atrakce se nalézají převážně v centrálním Londýně. Patří mezi ně architektonické památky ve Westminster Abbey, Buckinghamský palác, Tower Bridge, Big Ben, St. Paul´s Cathedral, Královská observatoř v Greenwichi, kudy prochází od roku 1884 nultý poledník a další zajímavosti.

První větší obec založili na tomto místě Římané. K rozvoji města pak docházelo postupně od 11. stol až do dnešních dnů. Ani Londýnu se však nevyhnuly tragedie. Např. v roce 1665 zemřely tisíce lidí na mor a o rok později zničil velký požár několik tisíc domů a řadu kostelů.

Londýn je rozdělen do několika částí.
Westminster a Whitehall jsou centrem královské a politické moci. V této oblasti leží Buckinghamský palác, Westminster Abbey, nebo Národní galerie plná vzácných sbírek.

Severněji leží ulice a náměstí bohatých čtvrtí St.Jame´s , Mayfair a Marylebone s nejrušnějšími obchodními středisky ve městě.

Londýnská City (City of London) je hlavním finančním centrem Velké Británie a jedním z nejdůležitějších ve světě. Zároveň zde ale zůstávají zachovány i historické pamětihodnosti, např. Tower a řada kostelů, včetně St. Paul´s Cathedral.

West End je považován za nejpopulárnější nákupní a zábavní obvod Londýna. V jižní části se rozkládá Soho, síť malých uliček plných restaurací, hospod, obchodů a butiků, divadel a kin.

East End je nejblíže původnímu londýnskému přístavu a je oblastí, kde se zpočátku usidlovali přistěhovalci z Francie, Belgie a východu. East End zahrnuje městské části Whitechapel, Mile End, Bethnal Green, Hackney, Bow a Poplar. V této části města se nacházejí mnoha zajímavá místa včetně londýnských tržišť (Columbia Road Flower Market, Spitalfields Market, Brick Lane Market, Petticoat Lane Market) a několika muzeí – Geffrye Museum a Museum of Childhood v Bethnal Green.

Docklands, městská část na Ostrově psů (Isle of Dogs), se může pochlubit nejvyšším britským mrakodrapem, Canary Wharf.

Západní Londýn zahrnuje také rezidenční oblast Notting Hill. Kensington a Chelsea s luxusním bydlením. U White City, poblíž Shepherd’s Bush, se nachází hlavní centrum BBC a dále na západ na předměstí Hillingdon bylo postaveno letiště Heathrow. V této části města má také na Stamford Bridge svůj stadion Chelsea FC.

Jižní Londýn proslavil tenisový areál Wimbledon. Na jihovýchodě je oblast Greenwich s královským parkem a hvězdárnou.
V severním Londýně na předměstí Hampstead a Highgate je polodivoký park s nejkrásnějším výhledem na celé město – Hampstead Heath.

Národní park Peak District

Rozkládá se na chráněném území o rozloze okolo 1400 km² v hrabství Derbyshire téměř uprostřed Anglie. Národním parkem je od roku 1951.
Tvoří ho 2 typy krajiny: Na vyvýšených planinách Dark Peak východně od Manchesteru najdete vřesoviště a blata. Krajina je zde nehostinná, větrná, věčně zahalená do mlh a přesto oblíbená. Na jihu se rozkládají vápencové kopce White Peak – hluboká zalesněná údolí, malebné kamenité vesničky a v okolí Castletonu zajímavá soustava jeskyní.