Island – zajímavá místa

ISLANDSKÁ MĚSTA

Reykjavík

Hlavní město Islandu, centrum politického, kulturního i hospodářského života země a jedno z měst s nejčistším ovzduším. Leží na jihozápadním pobřeží Islandu na začátku poloostrova Reykjanes a je nejsevernějším hlavním městem. Je obklopený mnoha dalšími poloostrovy, ostrovy, zálivy a průlivy. Město má dva přístavy. Starší přístav nedaleko centra slouží hlavně k rybaření. Druhý přístav Sundahöfn ve východní části je největším nákladním přístavem v zemi. Historické budovy a obchůdky se suvenýry se nacházejí zejména kolem náměstí Ingólfstorg. Ve městě je řada zajímavostí, muzeí a památek.

Althing – islandský parlament – patří mezi nejstarší parlamenty na světě. V současné době sídlí v čedičové budově přímo v Reykjavíku. Jeho historie však sahá až do 10. stol. V této době se náčelníci vesnic scházeli pláni zvané Thingvelir ( Þingvellir).

Dómkirkjan, katedrála luteránské církve, byla postavena v 18. stol a od té doby několikrát restaurována. Vnitřní prostor je prostý, ale zajímavě členěný. Vedle katedrály stojí budova parlamentu.

Dominantou Reykjavíku je Hallgrímskirkja. Tento kostel z 20. stol se díky své 75 metrů vysoké věži vypíná nad okolním městem. Do věže je možné vyjet výtahem a potěšit se výhledem do širokého okolí. Vnitřek kostela působí velmi vzdušně a jediným zdobným vybavením jsou velké varhany, které slouží i pro koncertní účely.

Zcela odlišně vypadá novodobý kostel Háteigskirkja, vysvěcený v roce 1965. Jeho špičaté věže vypadají jako hroty, obrácené k nebi. Vnitřní prostor je světlý a opět téměř bez výzdoby.

Starý Reykjavík se rozvíjel kolem jezera Tjörnin. Na tomto jezeře žije řada druhů ptáků. Na jižním konci byl vybudován park s cyklostezkami, květinami, fontánou a altánkem. Na břehu jezera stojí řada staveb – muzea, knihovna, divadlo, ale i budova parlamentu, katedrála Dómkirkjan nebo kostel se zelenou střechou Fríkirkjan, vysvěcený v roce 1903. A také novodobá radnice, ve které sídlí informační středisko a můžete zde posedět nejen v kavárně, ale třeba i navštívit výstavu.

V centru i na okraji města je možné obdivovat exponáty muzea Árbæjarsafn. Pozůstatky staré farmy, hostince, sbírky ze starých domů a také drnový kostel byly uspořádány ve skanzenu, kde se také pořádají různé kulturní akce.

Perlan je stavební památka na kopci Öskjuhlíð se zásobníky horké vody ze středu země. Součástí stavby je restaurace a kavárna, v dolním patře je rozsáhlá zimní zahrada. Skleněná kopule poskytuje výhled do okolí města. Jedna z vodních nádrží byla před nedávnem vypuštěna a bylo sem umístěno Muzeum ság, zabývající se islandskými ságami, historií a životním stylem Islanďanů.

Akureyri

Akureyri (Písečná louka) je půvabné malé město při pobřeží fjordu Eyjafjörður, obklopené zasněženými horami. Městem protéká řeka Glerá, která vzniká z ledovce na poloostrově Tröllaskagi. Místní podnebí nečekaně prospívá vegetaci, na zahrádkách a v květináčích kvetou barevné květiny a přitom vzdálenost od severního polárního kruhu je pouhých 98 km.

Dominantou Akureyri je čedičový kostel protestantské církve Akureyrarkirkja z roku 1940. Je nejvyšší stavbou ve městě. Uvnitř jsou osazeny varhany s 3200 píšťalami. Ze stropu visí loď, tradiční symbol ochrany těch, kdo jsou právě na moři.

Botanická zahrada Lystigarður Akureyrar patří k nejseverněji ležícím botanickým zahradám světa. První zahrada zde byla otevřena již v roce 1912 jako aktivita místního ženského spolku, postupně došlo k rozšíření až na současných 3,5ha. V roce 1955 byla zakoupena kolekce islandských rostlin a poté vznikla botanická zahrada. Dnes v ní můžete obdivovat všechny rostliny Islandu včetně polárních a vysokohorských odrůd celého světa. Záhony s rostlinami z Grónska, Norska a Alp byly vybudovány v šedesátých letech 20. století. Další druhy ze Skandinávie, Kanady a Alp byly získány v pozdějších letech výměnou semen se zahraničními botanickými zahradami. V současnosti zahrada v Akureyri spolupracuje s 330 botanickými zahradami a dalšími institucemi z různých koutů světa. Celkový počet všech pěstovaných druhů dosáhl počtu 7 tisíc.

Húsavík

Je město s malebným přístavem a zasněženými vrcholy, se zajímavým komplexem domů, jejichž střechy jsou pokryté trávou. V roce 850 zde přistáli první osadníci Islandu.

Selfoss

Městečko Selfoss je největším městem jižní části Islandu uprostřed farmářského regionu.

Djúpivogur

Je nejstarší přístav ve Východních fjordech, existuje od 16. století. Nad vesnicí se vypíná hora Búlandstindur (1069 m).
Nejstarší budovou v obci je tzv. Langabúd, dřevěné přístavní skladiště z roku 1790, kde sídlí infocentrum, kavárna a muzeum místních historických artefaktů.


ISLANDSKÉ NÁRODNÍ PARKY

Národní park Þingvellir

NP Þingvellir byl přijat do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO pro své kulturní hodnoty v roce 2004 na zasedání Výboru pro světové dědictví v Číně. NP leží uvnitř údolí u poloostrova Reykjanes, na břehu jezera Þingvallavatn. Vzhledem k jeho poloze na hranici tektonických desek vznikly na pláních pukliny i větší trhliny. Jednou z nich protéká řeka Öxará. Kromě ní je v parku řada přírodních lákadel – kromě největšího islandského jezera Þingvallavatn (84km²) jsou zde potoky, vodopády, prameny, jeskyně i zasněžené vrcholy. Lávová pole jsou mírně zvlněná, porostlá mechem nebo vřesem. Na podzim příroda tyto scenérie ještě zpestří zářivými barvami. Planina je protkána spletí stezek, které dovedou návštěvníky k zajímavým místům.
Národní park byl založen již v roce 1928 jako první park na Islandu. Místo je významné i s ohledem na historii ostrova. Již v roce 930 zde byl ustanoven tzv. AlÞing neboli jeden z nejstarších parlamentů na světě a Þingvellir zůstal místem jejich konání až do roku 1798, kdy byl přesunut do Reykjavíku.
Spolu s vodopádem Gullfoss a tryskajícím termálním proudem Geysir tvoří národní park Þingvellir tzv. „zlatý trojúhelník“ nejznámějších míst Islandu.

Národní park Skaftafell

V minulosti býval Skaftafell rozsáhlou farmou. Ve 14.stol ale postihla oblast velká erupce a farmáři se přestěhovali na jiné pozemky. Národní park byl založen v roce 1967 za podpory islandské vlády a organizace pro ochranu přírody a v roce 1984 byl park rozšířen. Skaftafell je obklopen horskými hřebeny a je proto známý především pro své příjemné klima a slunečné letní dny, tak neobvyklé na jihu Islandu.


ISLANDSKÉ VODOPÁDY

Vodopád Gullfoss

Vodopád Gullfoss se nachází v horní části řeky Hvítá (Bílá řeka) a patří k nejznámějším islandským vodopádům. Voda stéká kaskádovitě do dlouhého kaňonu, který se v krajině vytvořil na konci doby ledové. Je 70m hluboký a 2,5 km dlouhý.

Vodopád Svartifoss – Černý vodopád

Stéká po okraji útesu z čedičových sloupů, připomínajících varhany. Stěny tvoří zbytek kráteru po vyhaslé sopce. Svartifoss je jedním z nejnavštěvovanějších míst národního parku Skaftafell.

Vodopád Dettifoss

Vodopád v národním parku Vatnajökull s největším průtokem vody v Evropě, 44m vysoký.


ISLANDSKÉ PŘÍRODNÍ ZAJÍMAVOSTI A HORY

Trek Laudmanalogar (Landmannalaugar) – Skògar

Landmannalaugar leží ve výšce 600m n.m. a je druhou největší geotermální oblastí Islandu. Duhově zbarvené vrcholy se skládají z ryolitu, tzn.kombinace minerálů, změněných následkem geotermální a vulkanické aktivity.
Skògar je vesnička, nad kterou se vypínají vrcholy bílých ledovců a výchozí místo pro pěší túry.
Trek z Landmannalaugaru do Skògaru je určen pro osoby s dobrou kondicí. Vede přes různobarevné kopce, černé písky, hluboké kaňony, ledové řeky, údolí, ledovce. Je to nezapomenutelný výlet plný kontrastů a odkrývá pravou tvář této pozoruhodné země.

Modrá laguna

Geotermální minerální lázně, nacházející se v lávových polích u města Grindavík na poloostrově Reykjanes, 39 kilometrů od hlavního města Reykjavíku. Teplé vody laguny (37–39 °C) jsou bohaté na minerály a koupání v nekrytých termálních bazénech je proto vhodné zejména pro osoby trpící kožními nemocemi.

Geysir

Geysir je chrlící horký pramen v oblasti prolomového riftu Haukadular, 80 kilometrů východně od Reykjavíku. Od islandského názvu tohoto útvaru je odvozen geologický termín gejzír. Geysir byl jako aktivní popsán již ve 14.stol. Aktivita gejzíru je nepravidelná a závisí na sopečné aktivitě celé oblasti. Po sérii zemětřesení v roce 2000 Geysir opět chrlí vodu a je považován za nejvyšší gejzír v činnosti. Vařící voda je vyvrhována až do výšky kolem 80 metrů.

Sopka Eyjafjallajökull

Eyjafjallajökull je jeden z menších ledovců severně od Skògaru. Pod jeho povrchem se ukrývá poměrně aktivní sopka. Od prosince 2009 byla zaznamenána výraznější seismická aktivita, která vyvrcholila erupcemi v březnu a zejména v dubnu roku 2010, kdy došlo k roztání ledu, zvednutí hladin přilehlých řek a následným záplavám. Při dubnové erupci byl vyvrhnut sopečný popel do atmosféry, což mělo za následek uzavření vzdušného prostoru v Evropě.

Laguna Jökulsárlón

Vzniká z vody z tajícího ledovce. Jezero je hluboké 190m. Po hladině poseté ledovými krami je možné absolvovat projížďku lodí.

Jezero Mývatn

Mývatn (Komáří jezero) má rozlohu 37 km² a dosahuje hloubky maximálně 4,5 m. Na jezeře je přes 50 vulkanických ostrovů a ostrůvků. Jezero bylo pojmenováno podle hejn pakomárů, které se v oblasti vyskytují. V oblasti Mývatnu je řada zajímavých míst, které stojí za návštěvu:

Skútustaðagígar – malé vulkanické krátery na břehu jezera Mývatn. Území obklopuje rybník, kde hnízdí vodní ptactvo. Oblast byla v roce 1973 vyhlášena přírodní rezervací. Kolem kráterů vede řada stezek.

Dimmuborgir je spleť lávových sloupů a skal, kde lze vidět lávovou katedrálu – sopečnou jeskyni, ve které se konají koncerty, lávové proudy, bahenní sopky. V oblasti se návštěvníci pohybují po provazových stezkách, které zajišťují ochranu tohoto jedinečného území.

Kráter Hverfjall o průměru 1km patří k nejzajímavějším vrcholům Islandu. Je vytvořený z volného štěrku.

Jezero Þingvallavatn

toto největší islandské jezero (84 km²) leží na jižní straně národního parku Þingvellir. Jezero se plní vodou z několika pramenů a podzemních zdrojů a ven z jezera vytéká jako řeka Sogid. Uprostřed jezera jsou sopečné krátery Sandey a Nesjaey, tvořící nenápadný ostrůvek. Zajímavým přírodním úkazem v jezeře Þingvallavatn je i kontinentální trhlina Silfra, kterou zásobuje čistou vodou ledovec Lángjökull a vytváří tak jedno z nejkrásnějších míst pro potápění.