Maroko – zajímavá místa

MAROCKÁ MĚSTA

Rabat

Leží na pobřeží Atlantského oceánu a je hlavním městem Maroka. Je také sídlem krále, vlády a katolického biskupství. Funguje zde univerzita, technická vysoká škola, škola tkaní koberců i Ústav pro arabský jazyk.
Ve městě můžete navštívit medinu, ve které je patrný andaluský vliv. Zboží v obchůdcích je určeno zejména pro denní potřebu, než pro turistický prodej. Stánky s ovocem střídají obchůdky s oblečením a levné restaurace. Nejvýraznější stavbou v Rabatu je Hassanova mešita a minaret, postavené nad řekou. Odpoledne můžete strávit ve stínu Chellahu. Hradby ukrývají rozvaliny komplexu, od roku 1154 neosídleného, kde vedle sebe leží římské vykopávky, islámské svatyně a královské hrobky a to vše je obklopeno vzrostlou zahradou.
Rabat je dopravní křižovatkou a má také námořní přístav. Město je střediskem bavlnářského, kožedělného a potravinářského průmyslu a rybolovu. Výrazně zastoupené je umělecké řemeslo (koberce, ozdoby, keramika). Mezinárodní letiště leží 10 km od města. Ve městě také sídlí Velvyslanectví České republiky.

Casablanca

Casablanca je největší marocké město, průmyslové centrum a přístav. Město bylo navržené Francouzi podle Marseilles a vystavěné na začátku 20.stol. Od té doby vzrostl počet obyvatel 150x. Ve městě jsou banky, moderní stavby, plážové kluby, luxusní hotely a restaurace, ale také velké procento sociálně slabého obyvatelstva, často negramotného, přicházejícího z venkova s vidinou snadné obživy.

Mešita Hassana II., obrovská stavba, dokončená v roce 1993 u příležitosti 60. narozenin krále Hassana II. A financovaná z veřejných sbírek. Dovnitř se vejde 25000 věřících a na okolní prostranství dalších 80000 lidí. Uvnitř je centrálně vytápěná podlaha, elektrické dveře, posuvná střecha. Na výzdobu byly použity materiály z Maroka – cedrové dřevo z lesů Středního Atlasu, mramor z Agadiru, žula z Tafraútu. Je to jedna z mála muslimských staveb v Maroku, kterou mohou navštívit i nemuslimové. Je třeba pouze zaplatit vstupné za prohlídku s průvodcem, mít decentní oblečení a zout boty před vstupem. Okruh s výkladem trvá asi hodinu, vede modlitebnou, místností pro rituální očistu a lázněmi.

Marrákeš

Založili berberští Almoravidé v 11.stol a dodnes je z velké části berberská. Turisty je nejvíce vyhledávaným místem náměstí Jemaa el Fna, skoro 200 m dlouhé, vyasfaltované, na okraji labyrintu uliček mediny a súků. Dříve na náměstí bývalo popraviště. V 19.stol na tomto místě vybuchl sklad střelného prachu a munice a tato událost změnila pozdější vzhled tohoto náměstí. Ráno je plocha obvykle skoro prázdná, stojí zde jen stánky s potravinami. Pak přicházejí lidoví vypravěči, vykladači koránu a věštci. Dentista zde má svůj stoleček s vytrhanými zuby a kleštěmi. Dnes už zuby netrhá, živí se jako fotomodel. Svá představení zde předvádějí polykači ohně a mečů, tanečníci, cirkusáci s opičkami, zaklínači hadů. Večer vyroste mnoho stánků s báječným jídlem a bavit se zde můžete až do pozdního večera.
Kousek od náměstí je Kutubíja, velká páteční mešita se 77 metrů vysokým minaretem, který je považován za nejkrásnější v západní islámské oblasti. Mešita byla postavena v roce 1158, za jediný rok. Podíleli se na ní i řemeslníci ze Španělska. Nedaleko mešity je příjemný park s palmami a fontánkami, růžemi a pomerančovníky. Mezi mešitou a náměstím vede rušná silnice, na které se přecházení stává opravdovým dobrodružstvím.
Významnou památkou jsou hrobky Saadů, jejichž zahrady poskytují příjemný stín v odpoledním horku. Za návštěvu stojí i palác el Badi, který navštěvovali velvyslanci a další důležité návštěvy nebo palác Bahia, sídlo velkovezíra. Nedaleko stojí překrásný dům, Maison Tiskiwin, ve kterém jsou vystaveny výrobky z různých regionů.

Fes

Je největší existující a stále živé středověké město na světě (navíc bez automobilového provozu). Jeho medina (staré město) je od roku 1981 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Fes mohl být založen asi v 8.stol. Dodnes fungují některé medersy, tradiční dílny i mešity. Vstupem do starého města je zdobená brána Bab Bou Jeloud, která uvede návštěvníka do spleti uliček plných nejrůznějšího zboží (keramiky, koření, kožených výrobků) a malých restaurací s rozličnými dobrotami.
K Fésu neodmyslitelně patří i koželužny. Čistírny a barvírny kůží najdete zejména ve čtvrti Chouara. Kožky se zde zpracovávají postaru. Zbaví se chlupů, naloží se do vápna v nádržích z hlíny nebo cihel. Ve vápně zůstane kůže 3-4 týdny, pak se namočí a rozšlape doměkka, znovu ponoří do vápna, rozšlape a pak se zpracuje v ostrém „láku“. Poté se zpracuje tříslovinami z bylin a stromů. Nakonec se vysuší a v dílnách se z ní vyrobí krásné výrobky.
Milovníky umění a řemesel potěší palác Dar Batha z 19.stol. V jeho interiérech jsou vystaveny umělecké sbírky, zaměřené na místní tradici – dřevořezby, koberce, mozaiky, výšivky, keramika.

Taliouine

Je městečko proslulé pěstováním šafránu, který kvalitou patří k nejlepšímu na světě. O historii, sklizni a využití této rostliny se návštěvním může dozvědět v místním muzeu, kde se prodávají i kosmetické výrobky nebo sušené pestíky.

El Jadida

Příjemné a poklidné město s dochovanou medinou (od roku 2004 na seznamu UNESCO), a s dlouhou pláží se širokou promenádou.

Erfoud

Francouzi vybudované správní centrum, kde poměrně mnoho žen chodí v černém, se zahalenou hlavou i tváří. Jedinou zajímavostí ve městě jsou výrobky z kvalitního černého mramoru s nádhernými zkamenělinami. Z tohoto kamene dokážou místní řemeslníci vytvořit nádherná umývadla, fontánky nebo barové desky.
Ve městě nás zaujal nezvyklý počet lidí na jízdních kolech, kteří se bez helmy a bez respektování jakýchkoliv pravidel prohánějí na silnici. Je zde také velký počet naháněčů, kteří shánějí zákazníky pro hotely v dunové oblasti.

Asilah

Je městem se starým portugalský přístav. Jeho medina, obklopená hradbami a věžemi ze 16.stol., je vyzdobena řadou nástěnných maleb, které byly vytvořeny u příležitosti Mezinárodního kulturního festivalu. Tento festival se koná v centru Hassana II.a ve Velké mešitě u brány Bab el Kasba. Od centra mediny až k moři se rozkládá palác de Raisuli. V roce 1909 ho nechal postavit bandita stejného jména. Svoji kariéru začal jako zloděj dobytka a únosce a nakonec se stal guvernérem oblasti ZS Maroka. Palác není přístupný veřejnosti. Město lemuje dlouhá pláž s promenádou.

Tinerhir

Je větší obec s trhem. Nedaleko se rozkládá palmárie, která se podél řeky táhne až do kaňonu Todra.


MAROCKÉ PŘÍRODNÍ ZAJÍMAVOSTI A HORY

Cascades d´Ouzoud

Nejkrásnější vodopády v Maroku ve vzdálenosti asi 167 km od Marrákeše. Voda padá z výšky 110m a vytvářejí jezírka, okolí je pokryto svěří zelení a na skalách u vodopádů žije populace makaků.

Vysoký Atlas

Je nejvyšším horským masívem Maroka. Toto pohoří je poměrně pusté a v letních měsících suché.
V oblasti Vysokého Atlasu se domy dodnes staví z hlíny a kamení, topí se v hliněných pecích v černých kuchyních bez komínu a vesnice jsou zde zcela soběstačné. Obyvatelstvo je jazykově různorodé a odlišuje se v oblékání. Není tu elektřina, sjízdné silnice ani úřady. Místy je divoká příroda bez lidí.
Většina čtyřtisícovek se nachází v oblasti doliny Mizane, kde je i nejvyšší vrchol Vysokého Atlasu, Jebel Toubkal. Nejvhodnějšími nástupními místy pro treky jsou městečka Asni a Imlil. Vydávat se na túry je proto vhodné jen v jarních měsících, kdy mají údolí dostatek vody z tajícího sněhu.

Jebel Toubkal (4 167m)

Nejvyšší vrchol Maroka a 14. nejvyšší vrchol Afriky. Vrchol je dosažitelný bez větších technických obtíží. Doba výstupu od chaty Neltner (3 207 m) činí zhruba tři hodiny, závisí ovšem na fyzické kondici i na počasí. V jarní měsících mohou na řadu přijít i mačky, ve Vysokém Atlasu se sníh drží až 180 dní v roce. Při výstupech na horu je třeba si dát pozor na nevolnost z nadmořské výšky.

Soutěska Todra

Je kaňon severně od Tinerhiru. Vysoké stěny tvrdé horniny svírají říčku Todra a formují se do bizarních a ostrých tvarů. Večerní slunce vytváří na skále příjemné načervenalé odstíny. Za soutěskou následuje polopouštní údolí. Vedle soutěsky můžete najít část původní vesnice, jejíž uličky poskytují příjemný stín.

Dunová oblast Erg Chebbi u Merzougy

Je asi 28km pás písku, kde duny jsou až 150m vysoké. Zde „začíná“ Sahara, která pokrývá rozsáhlá území Alžírska. Vlastní písečné duny, neboli ergy, zabírají méně než polovinu rozlohy Sahary. Většinu území tvoří skalnatá poušť zvaná hamada. A tak je tomu i v Maroku. Pouštní scenérii místy ještě zpestřují hory, náhorní plošiny se strmými svahy, hluboká údolí a slaná jezera.

Tizi n‘ Test

Sedlo Tizi n´Test protíná ve výšce 2092 m cesta z Asni do Taliouine. Silnici postavili Francouzi v letech 1926 – 1932 a v této době se jednalo o unikátní stavbu. Tuto skutečnost si uvědomíte, až budete pohořím projíždět. Několik desítek kilometrů budete kroužit zatáčkami tak ostrými a četnými, že nebudete mít ani čas potěšit se nádhernými výhledy na různorodé pohoří a malé vesničky.


HISTORICKY VÝZNAMNÁ MÍSTA

Tinmel

Mešita Tin Mal byla postavena ve 12.stol jako centrum sekty unitářů (hnutí odmítající přepych, víno, vliv žen na chod společnosti), škola koránu a opevněné město na ochranu státního pokladu Almohadů. Odtud se vydávali na tažení Marokem a později i na jih Španělska.

Aït Benhaddou

Tato opevněná vesnice se dochovala ve velmi dobrém stavu. Největší podíl na tom má UNESCO, které zde řídí průběh restaurátorských prací. Není přesně známo, z jakého období ksar pochází a kdo ho postavil. Je to velmi dominantní a krásná soustava staveb, stojící na prahu horské oblasti staré karavanní cesty 20km od Varzázatu. Měla za úkol dohlížet nad obchodem v této oblasti. Část objektů byla zničena (původně zde stálo 6 kasb). Na vrcholku stojí samostatně agadir, opevněná sýpka.