Národní park Seiland

Upozornění: Níže uvedený text je chráněn českým i mezinárodním autorským právem. Byl přeložen z anglického originálu se souhlasem norského autora. Šíření, kopírování a úpravy tohoto textu podléhají souhlasu CK HORY.

NÁRODNÍ PARK SEILAND

vysokohorská ostrovní scenérie v kraji Západní Finmark

PŘÍKRÉ POBŘEŽNÍ HORY S NEJSEVERNĚJŠÍ LEDOVOU POKRÝVKOU VE SKANDINÁVII

Seiland je výrazný, překrásný ostrov v oblasti Západní Finmark, s malými a velkými fjordy lemujícími strmé hory, které se noří do moře. Dva ledové příkrovy na Seilandu jsou nejseverněji položené ve Skandinávii, řeka Melkelva teče od jednoho z nich, Seilandsjøkelen spojuje ledovou pokrývku s fjordem. Dále na sever je část národního parku neuvěřitelně zelená a svěží. Strmé pobřežní útesy poskytují hnízdiště pro mnoho dravců.

VENKOVNÍ REKREACE

Na Seilandu je možné zažít spoustu vzrušujících zážitků, můžete jít na některý oblíbený trek nebo si udělat výlet na běžkách. Národní park nabízí varianty pro zajímavé pěší túry, od pobřeží s fjordy, ke strmým pobřežním horám, až po březové lesy, svěží louky poseté bylinami, túry do údolí s mnoha zajímavými terény, za mnoha jezery, ledovci či horskými vrcholy. Nejlepší oblast pro pěší túry je Store Bekkarfjord, Bårdfjord a údolí Straumdalen. Pokud máte vhodné vybavení na túru na ledovec, měli byste ho využít a zkusit Seilandské ledovcové příkrovy. Místní turistické centrum nabízí aktivity jako horolezectví, pěší túry na ledovec a rybaření v národním parku. V parku nejsou žádné značené cesty ani otevřené chaty a žádné cesty nevedou touto nezkaženou divokou přírodou. Tato skutečnost společně s často strmým, špatně schůdným terénem vyžaduje, abyste při cestě po národním parku byli vždy dobře turisticky vybaveni. Prosím mějte také pochopení pro místní polodomestikované soby, kteří se zde pasou a pokud je to možné, vyhněte se jejich vyrušení.

LOVENÍ A RYBAŘENÍ

Mnoho horských jezer nabízí dobrý rybolov, příležitosti skolit menší zvěř v parku jsou dobré. Pamatujte však na zakoupení loveckých a rybářských licencí a očistěte si rybářské a lovecké potřeby předtím, než vyzkoušíte svůj um.

STRMÉ HORY, FJORDY A LEDOVCE

Seiland je po Sørøye dalším velkým ostrovem v oblasti Finmark. Jedná se o východní horskou pobřežní krajinu, mnoho vrcholů je vyšších než 800 metrů. Dva ledovce v národním parku Seiland, Seilandsjøkelen a Nordmannsjøkelen, jsou nejseverněji položené ve Skandinávii. Ledové čepice se netvoří tak blízko k hladině moře nikde jinde ve Skandinávii. Krajině na Seilandu dominují fjordy. Store Kufjord a Jøfjord téměř rozdělují ostrov na dvě části. Největší alpský terén v parku je na západě, kde několik strmých vrcholů vystupuje z moře.

MELKELVA – PRŮZRAČNÁ ŘEKA OD LEDOVCOVÉ ČEPICE PO FJORD

Seilandsjøkelen je největší ledovou pokrývkou na Seilandu. V přední části jeho ledovce na jihu je charakteristická, široká, pahorkatá pláň, přes kterou protéká tající řeka Melkelva, mající mléčný vzhled díky svému těžkému nákladu kamení. Melkelva teče nerušenými peřejemi a vodopády do moře ve Store Bekkarfjord.

GEOLOGIE

Na Seilandu převládá ultrabazické podloží, které není běžné a je velmi bohaté na živiny. To vede k neobvyklému prostředí, které podporuje ekologické speciality, jako je nízká písečnice. Seiland je také zajímavý tím, že je zde zastoupen téměř každý typ ledovce a ledovcových ložisek . Makrokrystaly  zirkonu („Seilandské diamanty“), jsou zde také k nalezení, je to rarita, která je vysoce ceněná sběrači minerálů a do parku přitahuje mnoho lidí, kteří mají zájem o geologii.

VÝRAZNÝ, SVĚŽÍ ŽIVOT ROSTLIN

Ultrabazické podloží se nachází na jihu, kde s pomocí vlhkého pobřežního klimatu podporuje rozmanitou a lokálně velmi svěží rostlinnou oblast. Vzácné náročné vysokohorské rostliny, jako jsou nízké písečnice, vzácný poddruh arktického máku, Papaver radicatum subsp. Macrostigma, rostou zde v horách. Kolem vrcholu Store Bekkarfjord jsou sytě zelená úbočí, protože vysoká tráva roste téměř na vrcholech a dělá na pohled velmi krásnou krajinu. Na několika místech, jako jsou vrcholy Jøfjord a Flaskefjord, jsou velmi svěží březové lesy s vysokými kapradinami a bylinami. Pobřeží v parku je obecně strmé a skalnaté, ale druhově bohaté, například v Bårdfjord.

MNOHO DRAVCŮ

Mnoho pustých, strmých hor a četné útesy poskytují útočiště velkému množství dravců. Orel mořský zde hnízdí, stejně jako orel skalní, raroh lovecký, ostříž a káňata. Méně strmé části pobřeží využívají racci a rybáci obecní, stejně jako šedé divoké husy a černí alkouni. Některé z mokřadních ptáků, včetně potáplice severní a malé, hnízdí vedle jezer a řek ve vnitrozemí ostrova.

SAVCI

Vydry, lasice, zajíci a polodomestikovaní sobi se pasou na ostrově od dubna do září – října.

STOPY Z PREHISTORICKÉ A HISTORICKÉ DOBY

V národním parku byly nalezeny pozůstatky osídlení, které se datuje do doby kamenné a doby železné. Také byly objeveny stavby pro odchyt zvířat. Mapy z 19. století ukazují, že lidé na Seilandu dříve žili v téměř každém fjordu. Nyní v národním parku nikdo nežije, ale i v dnešní době zde můžete spatřit základové zdi domů, pásy pobřeží s odkrytými horninami a malé ostrůvky pozemků.

HOSPODÁŘSTVÍ A PŘÍMOŘSKÁ KULTURA SÁMŮ

Na ostrově lze spatřit několik tras po bývalém hospodaření se soby, nejvíce pozůstatky chat používaných v létě. Polodomestikovaní sobi z pasteveckých oblastí 24 A (západní Seiland) a 24 B (východní Seiland) se pasou v parku v létě a jsou zde také ploty a ohrady, mimo jiné v Lille Bekkafjord a na pobřeží v Melkevann. V částech parku se rovněž pasou ovce a je zde i ovčárna a ovčácká chata blízko Store Bekkafjord. V dávných časech místní pobřežní Sámové měli živobytí z kombinace rybaření a udržování živého dobytka. Přátelská výpomoc, vzájemná výměna služeb, ubytování a pracovní nasazení byly samozřejmostí. Pro kočovníky bylo obvyklé   spojit v zimě stáda pobřežních Sámů  a navrátit se s nimi na jaře.