Omán – zajímavá místa

OMÁNSKÁ MĚSTA

MUSCAT

Hlavní a největší město Ománu a významný přístav. Leží při úpatí pohoří Hajjar u Ománského zálivu. Táhne se v délce 50km – spojuje 3 města – Muscat, Mutrah a Ruwi a několik vesnic.

Palác Al Alam – ceremoniální palác sultána Kábúse bin Saída
byl postaven v roce 1972. Je celý pokrytý zlatou a modrou fasádou. Návštěvníkům není povoleno vstoupit dovnitř, ale palác je zajímavý i z vnějšku, neboť je ukázkou současné architektury.

Velká mešita sultána Qaboose /kabúse/
je hlavní mešitou v Sultanátu Omán. Práce na stavbě byly zahájeny počátkem roku 1995, dokončena byla o šest let později a slavnostně otevřena Jeho Veličenstvem sultánem Kabúsem v květnu 2001.
Její plocha včetně plně zpevněných areálů a krajin pokrývá 416 000 m² (tj asi 42ha). Komplex mešity pokrývá plochu 40 tisíc m². Stavba pojme až 20 tisíc věřících. Skládá se z hlavního modlitebního sálu, dámského modlitebního sálu, krytých průchodů, shromažďovacího sálu a rozsáhlé knihovny.
Celý interiér mešity je obložen šedobílými a tmavě šedivými vyřezávanými kachlemi z mramoru. Ze stropu visí velký pozlacený křišťálový lustr. Podlahu hlavní modlitebny pokrývá ručně tkaný perský koberec o rozměrech 70 x 60 metrů, skládající se údajně z 1,7 miliardy uzlů a vážící 21 tun. Dokončení koberce trvalo čtyři roky a na práci se podílelo šestset ženských tkadlen z íránské provincie Khurasan.

Městská část Ruwi nabízí bývalou pevnost Bait Al-Falaj z roku 1845. Původně letní rezidence vladaře až do roku 1900 pak byla do roku 1978 využívána armádou a později zde bylo vybudováno muzeum. Jedna velká expozice se věnuje období před islámem, druhá expozice popisuje boje v historii státu a armádou – zbraně, vojenská vozidla.

V městské části Mutrah je

  • hezká promenáda Corniche
  • pevnost s krásným výhledem na část města a moře
  • rybí trh
  • budova opery – ojedinělá stavba v Orientu, kde není zvykem chodit do opery. V interiéru je výborná akustika, hrají se zde kromě opery různé žánry ( jazz, moderní arabská hudba, klasika).
  • místní súk (trh) je pověstný po celém Arabském poloostrově.
NIZWA

je to jedno z nejstarších měst. Bývala centrem vzdělanosti, víry, kultury a obchodu a v 6. – 7. stol. také hlavním městem Ománu. I dnes je významným strategickým bodem, poblíž se kříží dvě z nejpoužívanějších místních cest. Ve městě žije asi 75000 obyvatel. Od roku 1970 je univerzitním městem.

Za návštěvu stojí

  • Mešita Jama (páteční mešita), v historii byla významným centrem výuky.
  • Pevnost ze 17. stol. Její výstavba včetně přivaděče vody trvala 12 let.
  • Významný tradiční souk /súk/ , kde svoje zboží nabízí nejlepší stříbrotepci a farmáři z okolí. Na prodej jsou i zahnuté dýky (handžáry), kožené zboží, keramika.
  • Faladž Daris – zavodňovací systém UNESCO, jeden z největších a nejzachovalejších v oblasti.

FALADŽ / mn. č. Afladž

je důmyslný zavlažovací systém, který odvádí vodu z masívu jebel Akhdar. Pět kanálů je pod patronátem UNESCO. Voda patří v Ománu všem. Z faladže se rozděluje tak, že dvě třetiny dostanou občané pro svoji potřebu a svá pole, jedna třetina je využita pro zavlažení státních pozemků. Pro koupání jsou vyčleněny speciální zóny. Některé povrchové kanály vedou přímo pitnou vodu.

VESNICE AL MUDAYRIB

si zachovala mnoho ze svého původního vzhledu a atmosféry. Je to jedna z nejzajímavějších historických vesnic celého Ománu. Uprostřed údolí jsou domy seskupeny kolem jediné faladže. Staré centrum je obklopeno malými kopci s dobře viditelnými strážními věžemi, kterým dominuje hrad Chanádžira, vybudovaný okolo roku 1800. Některé věže jsou dodnes běžně obydleny, další jsou rozmístěny na kopcích okolo vesnice.


OMÁNSKÉ PŘÍRODNÍ ZAJÍMAVOSTI A HORY

VELKÝ KAŇON – WADÍ NAKHUR (WADI GHUL)

Wadi Nakhur je nejhlubší kaňon na Středním východě a podle některých je druhým nejhlubším kaňonem na světě po Grand kaňonu v Arizoně. Někdy je také označován jako Wadi Ghul, ačkoli technicky Wadi Ghul označuje ústí kaňonu a Wadi Nakhur je správný název pro kaňon na jeho nejširším místě.

JEBEL SHAMS (3 028 m)

je nejvyšší vrchol Ománu s několika vynikajícími turistickými stezkami, poskytuje nádherný výhled do Wadi Nakhur a Wadi Ghul.

POHOŘÍ HAJJAR /HADŽAR/

se táhne Arabským poloostrovem od severu (poloostrova Musandam) k jihu. V jeho střední části, v nejméně prostupné části pohoří, se vypíná nejvyšší hora této oblasti, Jebel Akhdar (2980m). Celková délka pohoří je asi 500km.

Hory jsou významným ekoregionem, je to jediná lokalita ve východní Arábii s převýšením nad 2000 m n.m.. Jsou bohaté na rostlinný život. Ovocné stromy, jako granátová jablka a meruňky, se pěstují v chladnějších údolích. Ve výškách 1000 – 2500m rostou divoké olivovníky a fíkovníky, výše pak jalovce. Potkat můžete gazelu, gekony i ještěrky.

POUŠŤ WAHIBA

měří od severu k jihu 180 km a od východu k západu 80 km. Svoje jméno dostala po beduínském kmeni Wahiba. Do pouště dnes už ale jezdí beduíni jen na víkend – terénním autem. Ženy vyrábějí řemeslné výrobky pro turisty a děti mají neomezený prostor pro hraní. Vstupní branou do pouště je městečko Al-Mintirib s malou pevností a tradičním súkem, kam v pátek přijíždějí beduíni a obchoduje se tu i s velbloudy.

WÁDÍ BANI KHALID

je poměrně známá turistická atrakce. Wadi lemuje spousta svěže zelených palem mezi načervenalými skalami a říčka s několika bazény nádherně teplé vody, ve které se dá plavat.

RAS AL JINZ

je oblast na pobřeží, která byla prohlášena přírodní rezervací.. Je zde kvalitní písek a proto tu kladou vajíčka karety obrovské. Želvy jsou vybaveny vysílačkami a přes satelit monitorovány. Noční návštěva je povolena pouze na dvou plážích a je dobře organizována. Při troše štěstí zde uvidíte želvy vyhrabávat díry v písku, klást a zahrabávat vejce.

WÁDÍ SHAB

nedaleko města Sur je jedno z nejhezčích vádí. Kromě příjemné procházky se nabízí i možnost koupání.


HISTORICKY VÝZNAMNÁ MÍSTA

BAHLÁ

je městečko tradiční ománské keramiky. Za prohlídku stojí mohutná pevnost pod patronátem UNESCO, postavená během 13. a 14. století. Hliněná hradba pevnosti dosahuje délky 10 kilometrů, na dvou stěnách byla hradba nahrazena moderní silnicí. Do zdí jsou vyřezány ornamenty. Na kraji opevnění stojí dvě mešity, obě poměrně poškozené. Opravy skončily v 19. století, kdy Omán přišel o své kolonie a tedy i o bohatství. V posledních letech se vláda pokouší o zachování a zrestaurování této památky.

Dochovaly se také zbytky městských hradeb a stará studna kousek od pevnosti. Některé stavby jsou ještě z období předislámského.

Bahla je atraktivním místem pro turisty, panuje zde mírné klima a vane svěží vítr. Návštěvníci mají možnost pozorovat rozličné skalní útvary, které obklopují zejména tok Vádí al-Naht. Prostředí Bahly je různorodé, kromě hor se zde nachází zřídla, vádí a faladže. Místní hora Jebel al-Kaur je pokryta keři a ovocnými stromy a na jejích svazích lze nalézt jeskyně a malebné vesnice.

AL HAMRA

je historické město na úpatí pohoří Hajjar. Je zde řada stavebních památek – dvou a třípatrové domy z hliněných cihel s malými okny, některé se střechou z palmových listů. Asi nejzajímavější je přes 400 let starý Beit al-Safa, ve kterém je umístěno hezké muzeum. Dále je ve městě pevnost a několik strážních věží.

HLINĚNÝ HRAD JIBREEN (JABRIN)

býval od roku 1670 hlavním sídlem dynastie Jaruba’a (přelom 17. a 18. století) a centrem vzdělanosti s proslavenou školou koránu a knihovnou.